Nawigacja
Aktualnie online
Goci online: 1

Uytkownikw online: 0

cznie uytkownikw: 95
Najnowszy uytkownik: sp8rsl
Ostatnie pliki
Readme SP-Test loger
SP-Test Logger-1.1
ICOM IC-735 i Tablet...
WSJT
WSPR
World Climate
Click
Powitanie

Witamy na stronie poświęconej emisjom cyfrowym i oprogramowaniu.

49_1307901245.jpg
Social media

                                               facebook google+ twitter instagram SQ9JXB Navime SQ9JXB QRZ.com

Etyka krótkofalowca

KODEKS KRÓTKOFALOWCA

Wprowadzony przez Walny Zjazd PZK w 1957 roku.

* Krókofalowiec jest patriotą. Jest zawsze gotowy służyć swoją wiedzą i sprzętem krajowi i społeczeństwu. * Krótkofalowiec jest postępowy. Utrzymuje swą radiostacje na szczytowym poziomie współczesnej wiedzy technicznej, korzystając z niej sprawnie i zgodnie z przyjętymi zwyczajami.

* Krótkofalowiec jest zrównoważony. Mimo że krótkofalarstwo jest jego pasją, nigdy nie pozwala, aby kolidowało z jego obowiązkami wobec domu, zawodu, szkoły i społeczności.

* Krótkofalowiec jest koleżeński. Nadawanie tempem dostosowanym do życzenia korespondenta, życzliwa rada dla początkującego, pomoc i wyrozumiałość dla radiosłuchacza - oto znamiona ducha amatorskiego. * Krótkofalowiec jest dżentelmeński. Nigdy świadomie nie używa eteru dla swojej rozrywki w sposó;b utrudniający innym amatorom prowadzenie korespondencji.

* Krótkofalowiec jest lojalny wobec swego stowarzyszenia. Zawdzięczając mu możność uprawiania krótkofalarstwa, wkładem swej pracy przyczynia się do dalszego rozwoju Polskiego Związku Krótkofalowców.

Kilka przykazań krótkofalowca

* Zanim załączysz nadajnik, posłuchaj czy na tej częstotliwości nie pracuje już inny radioamator. Jeśli słyszysz stację amatorską na tej częstotliwości, powstrzymaj się od nadawania tak długo, dopóki będziesz pewien, że nie spowodujesz zakłóceń. Możesz przestroić się na inną, wolną częstotliwość.

* Zwracaj uwagę na dokładne wstrajanie się w częstotliwość pracy korespondenta, jeśli chcesz z nim pracować. Jeśli tego nie uczynisz, korespondent może się zgubić i łączność nie będzie nawiązana, lub zostanie przerwana. Dokładne dostrojenie powoduje ponadto zmniejszenie szerokości zajmowanego kanału, a tym samym zakłóceń na paśmie.

* Zawsze dostosuj tempo swojego nadawania do tempa nadawania korespondenta. Odpowiadaj korespondentowi zawsze z taką szybkością, jaką on nadaje CQ lub z jaką zgłosił się na Twoje CQ. Jeśli chcesz pracować w szybszym tempie, zaproponuj korespondentowi "pse QRQ".

* Nie nadawaj słów dwukrotnie, jeśli nie jest to konieczne; poczekaj, aż Twój korespondent Cię o to poprosi. Tylko raport, QTH i imię należy powtarzać 2 lub 3 razy.

* Zwróć uwagę, czy QSO przeprowadzone było na "Twojej" częstotliwości. Jeśli nie, to do prowadzenia następnej łączności wybierz inną, wolną częstotliwość. Zasada ta obowiązuje także podczas zawodów.

* Po zakończeniu łączności na "Twojej" częstotliwości nigdy nie wołaj bezpośrednio po SK od razu CQ, lecz poczekaj chwilę i posłuchaj, być może ktoś pragnie nawiązać z Tobą łączność.

* Raporty podawaj zawsze rzetelnie. Nie należy się sugerować chwilowym dobrym odbiorem, lecz podać średnią odbioru.

* Przed rozpoczęciem pracy bądź przygotowany do podania stanu pogody, gdyż Twój korespondent może Cię o to poprosić.

* Zaleca się przeprowadzenie próby nadawania za pomocą sztucznej anteny. Jeśli jest to możliwe, należy nadać "TEST" i własny znak wywoławczy. W czasie łączności używaj wielu słów grzecznościowych, miłych, staraj się z łączności uczynić miłą rozmowę, wprowadzić koleżeński nastrój.

* W żadnym przypadku nie wolno Ci się zgłaszać na wywołanie DX-owe, jeśli dla wołającego nie jesteś stacją DX-ową. * Nadawanie rozpocznij od średniego poziomu mocy wyjściowej, którą w zależności od potrzeb można później skorygować.

* Bardzo chętnie widziany jest do prowadzenia łączności poziom mocy wyjściowej QRP (max. 5W), świadczący o dużym zaangażowaniu operatorskim i technicznym.

UR5EQF_log
Oprogramowanie

Download programu UR5EQF_log

 

Strona WWW programu UR5EQF_log 

Admin - GG
Przetumacz stron

Aktualny czas
Logowanie
Nazwa uytkownika

HasoNie moesz si zalogowa?
Popro o nowe haso
Pogoda
Szukaj w eQSL
Enter

Ostatnie artykuy
WSJT
WSPR - Week Signal ...
PSK-31
Ultimate EPC - pier...
Ultimate 30 - pierw...
RSS - Świat Radio
RSS - PZK
Anteny - schematy
i1wqr-Anteny